Δορυφορικό ραντάρ εντοπίζει αρχαία

Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Ονοματεπώνυμο: Φωτιάδης Ντίνος
Επικοινωνία:

Δορυφορικό ραντάρ εντοπίζει αρχαία

Δημοσίευση από admin » 30 Μαρ 2007 23:07

Δορυφορικά ραντάρ μικροκυμάτων μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να εντοπίσουν κρυμμένους αρχαιολογικούς θησαυρούς, κτίρια που έχουν θαφτεί κάτω από τη γη αλλά και ομαδικούς τάφους.

Επιστήμονες από το Πανεπιστήμιο του Μπεν Γκουριόν στο Ισραήλ απέδειξαν πως αυτού του είδους τα ραντάρ μπορούν να «δουν» κάτω από την επιφάνεια στεγνής γης (γιατί η υγρασία απορροφά την ακτινοβολία) και να εντοπίσουν αντικείμενα κάτω από τόνους άμμου, αναφέρεται στο περιοδικό «New Scientist».

(ΑΠΕ)
Εφημερίδα Ελευθεροτυπία
Τελευταία επεξεργασία από admin σε 25 Φεβ 2008 20:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ανδρομεδιος
Επικοινωνία:

Δορυφορικο ρανταρ εντοπιζει αρχ΀

Δημοσίευση από ανδρομεδιος » 04 Απρ 2007 14:45

Θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο το μηχανημα-ρανταρ μπορει να εντοπισει και κιβωτια ή τενεκεδες με λιρες;

ανδρομεδιος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ανδρομεδιος » 29 Μάιος 2007 15:27

εσυ μεινε με τη μαγεια του ντουκ και ασε με εμενα που βρηκα ακρη να το κανω. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :P

ανδρομεδιος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ανδρομεδιος » 01 Ιουν 2007 15:59

Εγω δεν ειμαι σχολειο για να μαθω στον καθε ενα πως το βρηκα.Αλλωστε αν το μαθεις εσυ θα χασεις τη μαγεια οπως ειπες.Και μην πεις οτι το λεω ετσι για να δικαιολογηθω.Αντε γεια

ανδρομεδιος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ανδρομεδιος » 02 Ιουν 2007 19:09

αν εχεις πειρα οπως λες τοτε μπορει να θελεις να με βοηθησεις.Εχω εναν ανταρτικο χαρτη της ορεινης κορινθιας.Ειναι αυθεντικος.Και στο λεω αυτο γιατι τον χαρτη τον ειχε ενας παππους.Εγω οταν ειχα παει σπιτι γιατι με ειχε καλεσει αυτος να δουμε τι θα γινει μου ελεγε οτι θα παμε με κατι δικος του και εγω θα ημουν μονος μου.Οπως καταλαβαινεις φοβηθηκα.Αλλα οταν ο γερος πηγε καπου για 2 λεπτα εγω τον εβγαλα φωτογραφια με το κινητο.Ο χαρτης επανω εχει ακριβως τις περιοχες και ξερω που ειναι.Αλλα επανω στο χαρτη εχει και κατι τριγωνα.Μηπως ξερεις τι μπορει να ειναι αυτα:

ανδρομεδιος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ανδρομεδιος » 04 Ιουν 2007 20:58

θα ηθελα να σου δειξω το χαρτη.Πως θα γινει αυτο

hlias

Δημοσίευση από hlias » 04 Ιουν 2007 23:56

file koita kai sta trigona afou ksereis tin perioxi mipos exei stathera shmia mipos xreiasteis na pareis noites eytheies giati ta douleyan kai ayta opou trigono kai stathero koita an tairiazeis tin perioxi i allios mporei na dixnei ta ampria tous stin perioxi me aresei to filika kyrile heheehe wraios etsi

ανδρομεδιος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ανδρομεδιος » 05 Ιουν 2007 13:46

παιδια καταρχην θα ηθελα να μη γραφεται ελληνοαγγλικα.Φιλε μου Ηλια εχουμε την πιο ομορφη γλωσσα στο κοσμο και ειναι κριμα να την ξευτιλιζουμε.Δευτερον και κυριοτερον τα τριγωνα ειναι πανω σε περιοχες σταθερες.Η μαλλον καλυτερα οι κορυφες των τριγωνων ειναι σε σταθερα σημεια.Απο εκει και περα υπαρχουν και κατι γραμμες παραλληλες σε καποιες πλευρες τριγωνων.Τη περιοχη τη ξερω και η ερευνα που εχω κανει μου εχει δειξει οτι εκει που λεει ο χαρτης,τη περιοχη δηλαδη που απεικονιζει,οτι υπηρχε και σημειο ριψης.Λεφτα υπαρχουν πολλα εκει.Ειμαι σιγουρος.Κατι αλλο που πρεπει να τονισω ειναι οτι τα τοπωνυμια ειναι με λατινικους χαραχτηρες.Π.Χ. αν θελουν να πουν ΒΡΥΣΗ εκει το λεει BRISI η το κατωθεν το εχουν GAtoten.Aρα το χαρτη πρεπει να το εχει σχεδιασει καποιος αγγλος που ηταν μαζι με τους ανταρτες και ηξερε τη περιοχη.Κατι αλλο που μου κινει τη περιεργια ειναι οτι ο χαρτης ειναι νοτιος.Και καναμε 2 μερες για νε το καταλαβουμε.

greekman

Δημοσίευση από greekman » 06 Ιουν 2007 09:32

Φίλε ανδρομέδιε χωρίς να θέλω να σε στενοχορίσω αν ο χάρτης που κατέχεις είναι ένας από εκείνους που γράφουν Gatoten apo BRISI elatos κ.τ.λ και αναφέρεται στη Λάυκα τότε φιλαράκι είσαι και εσύ άτυχος. Εγώ προσωπικά έχω δει τέσσερεις διαφορετικούς χάρτες για αυτή την δουλειά και μου φένεται για μεγάλη λαμογιά

ανδρομεδιος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ανδρομεδιος » 06 Ιουν 2007 14:27

Αν δεν υπαρχει αλλη λαυκα στην Ελλαδα και μιλαμε για την ιδια τοτε για να επιβαιβεωθω για κατι θα ηθελα να μου πεις ποσες εκκλησιες αναφερει μεσα ο χαρτης.Αν ειναι ο αριθμος σωστος τοτε θα ηθελα να μου πεις και τη ερευνα εχεις κανει.Και κατι ακομα.Εισαι απο Κορινθια;

greekman

Δημοσίευση από greekman » 07 Ιουν 2007 09:29

Ανδρομέδιε καλή σου μέρα. Οι εκκλησίες είναι τρεις φίλε. Αγια Σωτήρα, Αγιος Κωσταντίνος και Αγία Τριάδα ξέρω τι σου λέω. Ειδικά αν ο χάρτης που έχεις είναι και φωτοτυπία μην ασχολήσαι καθόλου. Πριν κάμποσα χρόνια κάποιος τα οικονόμησε πολύ καλά από αυτές τις φωτοτυπίες. Είμαι κοντά στην κορινθία και έχω ασχοληθεί και γω με την περιοχή.

ανδρομεδιος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ανδρομεδιος » 07 Ιουν 2007 16:14

φιλε μου χωρις παρεξηγηση μαλλον απο καπου τα εχεις ακουσει αυτα.Γιατι οι εκκλησιες δεν ειναι τρεις αλλα τεσσερις.Και αν ειχες προσεξει το χαρτη και ησουν ψαχουλης θα εβλεπες τα παντα.Και θα εβλεπες οτι υπαρχουν τεσσερις εκκλησιες.Εχεις να πεις κατι για αυτο.Κατι αλλο που πιστευω οτι ειναι αληθινος ειναι το εξης.Σε καποια περιοχη επανω στο χαρτη απεικονιζει οτι υπαρχει στα 2.000 μετρα στηλη τσιμεντενια που το χρησιμοποιουσε το πυροβολικο.Η στηλη αυτη εψαξα και εμαθα οτι ειναι πριν το 40. :

ανδρομεδιος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ανδρομεδιος » 07 Ιουν 2007 16:18

Ξεχασα να πω οτι οταν λεω οτι ηταν αναποδος εννοω οτι ηταν νοτιος.Ολοι οι χαρτες που υπαρχουν ή ακομα και εμεις που προσπαθουμε να φτιαξουμε κατι ειναι βορειοι.Αυτος κοιταει στο Νοτο.Φιλε greek man αλλη μια αποδειξη για το οτι ο χαρτης ειναι γνησιος αλλα ειναι δυσκολος

aris
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aris » 08 Ιουν 2007 00:46

φιλε ανδρομεδιε καλησπερα !!!
ολα στο χαρτη να ειναι σωστα οπως λες αμα εχει αλλαξη ενας αριθμος ενα γραμμα να παραποιηθηκε τοτε σε στελνει καποια χιλιομετρα μακρια στο πουθενα !!! μακαρι να εχεις το σωστο χαρτι στα χερια σου και να βγαλεις ακρη!

υ.γ εχουμε δει χαρτες με τα ιδια σπιτακια δεντρα εκκλησιες κτλ. αλλα ολα με διαφορετικα τοπονυμια !!
ο τυπος ειχε κανει καλη προικα !!!!
δεν θελω να σου κοψω την φορα αλλα αμα δεις οτι κατι δεν παει καλα παρατα τα πριν φας αλλα μουρμουρια !!!
φιλικα αρης
ΟΤΙ ΕΥΧΕΣΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΣΤΟ ΔΩΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ Ο ΘΕΟΣ ΣΕ ΣΕΝΑ !!

greekman

Δημοσίευση από greekman » 08 Ιουν 2007 08:56

Φίλε ανδρομέδιε βλέπω ότι είσαι προκατελειμένος και δεν ζητάς βοήθεια απλά πιστέυω πως ήθελες να μας αναφέρεις ότι έχεις στα χέρια σου έναν χάρτη. Τέλοσπάντων εγώ δεν μπαίνω σε τέτοια διαδηκασία. Η τέταρτη εκκλησία που λες δεν είναι εκκλησία αλλά το μοναστήρι του Αγ. Βλάσση στα Τρίκαλα της Κορινθίας. Εσύ ρώτησες να σου πω τις εκκλησίες. Και μάθε και κάτι ακόμη οι αντάρτικοι χάρτες διαβάζονται είτε στο νότο είτε στο βορρά και μάθε και κάτι ακόμη εκεί που λέει ο χάρτης σου "anamesa Gorompillies sto meson" εκεί ήταν το κολαούζο το οποίο δεν υπάρχει τώρα και όταν θα ξαναπάς στο μέρος πήγαινε στη βρύση που βρίσκεται χαμηλά πριν το χωριό Λαύκα αριστερά στο δρόμο που ανεβαίνει για το λυκόρεμα εκεί πάνω από την κορίτα της βρύσης γράφει μια ημερομηνία με κάτι γράμματα αν γνωρίζεις να τα ερμηνέυεις θα δεις που ήταν και το δέυτερο κολαούζο. Αυτά και καλή τύχη στην αναζήτησή σου γιατί ξεκίνησες λάθος.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες