Λίμνες απο μετεωρίτες στη Μαγνησία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Ονοματεπώνυμο: Φωτιάδης Ντίνος
Επικοινωνία:

Λίμνες απο μετεωρίτες στη Μαγνησία

Δημοσίευση από admin » 20 Οκτ 2012 15:17

Στο εντυπωσιακό εύρημα ότι η ελληνική γη φιλοξενεί εμφανή ίχνη από μετεωρίτη που προσέκρουσε στο έδαφός της πριν από περίπου 10.000 χρόνια οδηγήθηκαν οι επιστήμονες. Πρόκειται για δίδυμους κρατήρες, δύο λίμνες που βρίσκονται σε μια αγροτική περιοχή νοτιοδυτικά του Αλμυρού και έχουν κυκλικό σχήμα. Μέχρι πρότινος θεωρούνταν ότι προέκυψαν από ηφαιστειακή έκρηξη. Το λιωμένο ζιρκόνιο που βρέθηκε στην περιοχή ήταν το κλειδί για την αποκάλυψη, αφού το εν λόγω μέταλλο τήκεται σε θερμοκρασίες πολύ υψηλότερες από αυτές που αναπτύσσονται στο ηφαιστειακό μάγμα.
Εικόνα
Εικόνα

Είναι η πρώτη φορά που στην Ελλάδα εντοπίζονται κρατήρες που σχηματίστηκαν από την πρόσπτωση μετεωριτών, ενώ όπως υπολογίζεται, οι συγκεκριμένοι είχαν μέγεθος μέχρι και 30 μέτρα... Όπως εκτιμούν οι ειδικοί, πρόκειται για μια σπουδαία ανακάλυψη, δεδομένου ότι σε ολόκληρη την Ευρώπη οι αντίστοιχες θέσεις δεν φτάνουν τις 40 σε αριθμό.

Παλαιότερα κυριαρχούσε η αντίληψη ότι οι λίμνες αυτές ήταν ηφαιστειογενούς προέλευσης. Έπειτα από μια πιο εμπεριστατωμένη μελέτη που περιελάμβανε γεωφυσικές έρευνες και εργαστηριακή ανάλυση δειγμάτων προέκυψε ότι οι εν λόγω λίμνες δεν προέρχονται από την έκρηξη ηφαιστείου, αλλά είναι κρατήρες που δημιουργήθηκαν από την πρόσκρουση μετεωρίτη στη Γη.
Εικόνα

Η μικρότερη έχει διάμετρο 150 μέτρων και βάθος 6 μέτρων, ενώ η μεγαλύτερη έχει διάμετρο 250 μέτρων και βάθος περίπου 8.
Απέχουν περίπου 250 μέτρα η μία από την άλλη, σε μια περιοχή που φιλοξενούσε τον προϊστορικό οικισμό Μαγούλα - Ζερέλια, που κατοικούνταν από τη Μέση Νεολιθική Περίοδο μέχρι την Εποχή του Χαλκού. Από τις διαστάσεις των κρατήρων εκτιμάται ότι το μέγεθος των μετεωριτικών θραυσμάτων θα πρέπει να κυμαινόταν από 10 έως 30 μέτρα.

Πηγή: tanea.gr

Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Ονοματεπώνυμο: Φωτιάδης Ντίνος
Επικοινωνία:

Re: Λίμνες απο μετεωρίτες στη Μαγνησία

Δημοσίευση από admin » 20 Οκτ 2012 15:27

Μπορείτε να τις δείτε στο google maps νοτιοδυτικά του Αλμυρού Βόλου.

Εικόνα

Hfaistos-69

Δημοσίευση από Hfaistos-69 » 20 Οκτ 2012 21:56

Καλησπέρα σας να σας πώ και εγώ που είμαι απο εδώ και γνωρίζω αυτό το μέρος αρκετά καλά, έχουν γίνει έρευνες για κίτρινες στη συγκεκριμένη περιοχή ούκ ολίγες φορές διότι υπήρχαν οι ανάλογες ιστορίες θα μου πείτε σιγά το νέο, σωστά αλλά!! έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο πρίν απο λίγα χρόνια που λεγότανε ο χρυσός της γής . Λοιπόν το γράψανε νομίζω δύο τον αριθμό δημοσιογράφοι Αμερικανοί και ψάξανε ερευνήσανε δεν ξέρω με ποιό τρόπο τα σημεία ανα τον πλανήτη όπου υπήρχε χρυσός σε ορυκτή μορφή και μέσα σε όλα τα μέρη που επισκεφτήκανε είχαν και τα Ζερέλια τις λίμνες και συγκεκριμένα την μεγάλη μαγούλα που φαίνετε πίσω απο τη μεγάλη λίμνη και μας έκανε μεγάλη εντύπωση η αναφορά αυτή . Πάντως όλες οι προσπάθειες ανασκαφών που γίνανε πρίν χαρακτηριστεί αρχαιολογικός ο χώρος είχαν αποτύχει όλες τώρα πως αυτοί ισχυρίζονται κάτι τέτοιο δεν γνωρίζω αυτά, απο εδώ ........

ΣΒΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από ΣΒΟΥΡΑΣ » 21 Οκτ 2012 19:04

Μια τετοια λιμνη υπαρχει και εξω απο τη βονιτσα αιτωλ\νιας. ειναι διπλα ακριβως στο δρομο απο βονιτσα για λευκαδα και μαλιστα ονομαζεται και λιμνη κομητη. ειναι οντως πολυ εντυπωσιακη.

makispapadopoulos

Δημοσίευση από makispapadopoulos » 22 Οκτ 2012 10:43

κατι με λεει και το ονομα τις λιμνης :pppp: :pppp: :pppp:

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μετεωρίτες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης